Tebriz Halısı

 

  • Hareket duygusuyla uyumlu tasarımlar arayın
Bir İsfahan galeri halısı, orta Pers bölgesi, 17. yüzyılın ilk yarısı.  17 ft3 inç x 8 ft 4 inç (525 cm x 253 cm).  Londra'daki Christie's'de 26 Ekim 2017'de 35.000 £ 'a satıldı

 

Belki bir halı alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biri tasarımıdır. Dengeli, iyi aralıklı ve uyumlu mu? Hareket hissi, mekansal derinlik ve netlik var mı? Bu elemanlar eksikse, o zaman çok sık sık tasarım yanlış anlaşılmış olabilir ve görsel olarak tutarsız bir halı ile bırakılabilir.    

Bazı tasarımlar yüzyıllar boyunca çeşitli kılıklarda tekrar tekrar kullanılmıştır. 16. ve 17. yüzyılın başlarında Safevî motifleri, özellikle güneydoğu Persi'nin Kirman 'Vazo' halılarında görülenler ve Isfahan galeri halılarının karmaşık 'içeriden ve dışarıda' palmette tasarımlarında görülenler gibi, özellikle popüler kalmıştır Ekim 2017, 35.000 £ ve çok daha sonra 20. yüzyıldan kalma Tebriz halısı (aşağıda), Christie's tarafından Nisan 2017'de 25.000 £ karşılığında satıldı. 

Cesur palmetler ve bükümlü bulut bantları ile delinmiş katmanlı sarmalayıcı sarma düzlemlerinin uyumlu desenleri aldatıcı bir şekilde karmaşıktır, ancak son derece dengeli bir doğal ritim oluşturur. Bu iki halı yaklaşık 300 yüz yıl birbirleriyle dokunsalar da, görünümlerinde çok az değişiklik oldu ve en iyi tasarımların gerçekte zamanın nasıl test edildiğini gösterdi.

 

ANADOLU YAKASI İKİNCİ EL KİTAP  
AVRUPA YAKASI İKİNCİ EL KİTAP  
ANTİKA EŞYA ALANLAR  

 

Anasayfa

Anasayfa