Antika Halılar

 

  • Daha zengin renkler için, doğal olarak boyanmış bir halıyı yenemezsiniz
Safevi İsfahan halısı, Orta Persler, 17. yüzyıl.  7 ft 7 inç x 4 ft 9 inç (230 x 145 cm).  Tahmini £ 8.000-12.000.  Londra'daki Christie's'de, 2 Mayıs 2019'da Doğu Halıları ve Halıları İçeren İslam ve Hint Dünyaları Sanatında

 

Antik halılar, inceltileri sentetik boyalarla çoğaltılamayan el ipliği, doğal renkte boyanmış ipliklerin kullanımından belirgin şekilde yararlanır. Sentetik boyalar 1860'larda kullanılmaya başlandı ve birçok kolektör bu noktadan sonra dokunmuş halıları göz ardı ediyor, çünkü doğal boyaların yumuşak tonlarına ve nüanslarına sahip değiller. Ayrıca zamanla kayboluyorlar. 

Bazı renkler diğerlerine göre daha nadir olarak kabul edilir ve Tyrian moru, safran sarısı, kokineal gül ve bazı yeşil tonları gibi aktif olarak aranır. Bir halının doğal olarak boyanmış yünle dokunup dokunmadığına dair bir işaret, belli bir renkte ton değişiklikleri içerip, kabarık denilen görünür bantlar oluşturmasıdır. Bunlar, her kısa daldırma ipliği kümesinin marjinal olarak farklı bir doygunluğa sahip olmasıdır.

 

ANADOLU YAKASI İKİNCİ EL KİTAP  
AVRUPA YAKASI İKİNCİ EL KİTAP  
ANTİKA EŞYA ALANLAR  

 

Anasayfa

Anasayfa